Elektronika

Sterownik to program (lub jego fragment), który jest odpowiedzialny za dane urządzenie. Jest on pośrednikiem między urządzeniem a resztą systemu komputerowego. Odmianą sterownika jest PLC, czyli Programowalny Sterownik Logiczny. Można go swobodnie zaprogramować, używając do tego odpowiedniego języka.

Jak zbudowany jest sterownik PLC?

Podstawową częścią sterownika jest jednostka centralna, zajmująca się pobieraniem danych z pamięci operacyjnej, a także ich interpretacją i wykonywaniem. Kolejnymi elementami są różnego rodzaju bloki. Bloki cyfrowe wejść i wyjść to wejścia i wyjścia binarne, które mogą mieć 2 stany: „0”, czyli brak napięcia, oraz „1” – napięcie występuje. Następne są bloki wejść i wyjść analogowych, które swoją nazwę zawdzięczają temu, że służą sygnałom analogowym. Bloki komunikacyjne natomiast odpowiadają za komunikację danego sterownika z zewnętrznymi urządzeniami. Ostatnim rodzajem bloków są bloki specjalne, które są podłączane jako osobne moduły. Jest to jednak opcja bardziej zaawansowana. Archiwizację danych i parametrów, zwiększenie rozmiarów programu oraz wgranie nowego oprogramowania umożliwiają dodatkowe karty pamięci, takie jak ROM, PROM, EPROM I EEPROM

Gdzie znaleźć sterownik?

Różni producenci proponują sterowniki przeznaczone do innych maszyn. Dlatego też przed zakupem należy zastanowić się, do czego jest nam potrzebne to urządzenie. Przykładowo sterownik Dixell nadaje się do chłodnictwa. Produkty tej marki można zamówić przez Internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *