Wiedza o stycznikach jest bardzo ważna w branży energetycznej, przemysłowej i budowlanej. Warto też rozumieć różnicę, między tymi urządzeniami a przekaźnikami, aby podjąć słuszną decyzję, dotyczącą ich zakupu. Ale jakie są zalety i wady używania styczników?
Zalety
- Do styczników można podłączyć akcesoria, które zwiększają funkcjonalność, takie jak styki pomocnicze i wyzwalacze czasowe.
- Służą do załączania układów silnoprądowych, dlatego mają duże możliwości łączeniowe w obciążeniach indukcyjnych i pojemnościowych.
- Dają możliwość separacji galwanicznej między obwodem styków, a obwodem cewki, czyli izolacji, dzięki której prąd elektryczny nie przepływa bezpośrednio z jednego obwodu do drugiego.
Wady
- Mają ograniczoną żywotność mechaniczną i elektryczną.
- Czas przełączenia stycznika jest dosyć długi. W dodatku, większość styczników głośno pracuje. W tych kwestiach wygrywają o wiele szybsze i cichsze przekaźniki.
- Indukcyjność cewki i prądy rozruchowe (zwłaszcza w większych stycznikach) mogą wymagać użycia elementu pośredniczącego, takiego jak mniejszy stycznik lub przekaźnik.
- Podczas gdy przekaźniki można montować w podstawce, przy wymianie styczników zawsze trzeba odłączyć przewody.
Styczniki mają swoje wady i zalety. Decyzja o ich zakupie powinna zależeć od tego, do czego chcemy ich użyć. Dobrze sprawdzają się w urządzeniach elektrycznych, posiadających grzałki, silniki, transformatory lub wentylatory. Wart rozpatrzenia jest stycznik Lovato oraz inne produkty tej marki.