Kuchenki zasila się dwoma rodzajami gazu – ziemnym (do którego jest przystosowana większość urządzeń) oraz propan-butan (jest on przechowywany w butlach). Wybór dyszy zależy od rodzaju gazu, który jest używany w konkretnej kuchence. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcjach obsługi kuchenki lub u dostawcy gazu.
Należy zachować ostrożność i pamiętać o tym, że mamy do czynienia z niebezpieczną substancją, dlatego źle dobrana dysza lub nieumiejętna jej wymiana mogą być bardzo niebezpieczne. Lepiej pozwolić fachowcom zająć się tą kwestią. Aby dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne dysze, zachęcam do przeczytania dalszej części tekstu.
Dysza do gazu ziemnego
Poszczególne dysze różnią się wielkością. Na rynku dostępne są takie do palników małych, średnich i dużych. Istnieją też specjalistyczne dysze, na przykład do palnika typu WOK, który jest większy od zwykłych palników. Mają one niższą moc znamionową, niż dysza propan-butan. Różnią się też budową i parametrami. Dysze do gazu ziemnego mają większe otwory wypływowe ze względu na niższe ciśnienie.
Dysza propan-butan
Główną różnicą jest wspomniana wyżej moc znamionowa, ale to nie wszystko. Ten rodzaj kuchenek charakteryzuje się znacznie większym ciśnieniem (37 mbar; w przypadku gazu ziemnego jest to 20mbar). Analogicznie zatem, dysze tego rodzaju mają mniejsze otwory wypływowe. Dlatego też są one odporniejsze i solidniej wykonane.
Należy wymieniać na nowe zużyte lub zniszczone dysze palnika, ponieważ w ten sposób kuchenka działa sprawnie i jest bezpieczna dla człowieka. Nie jest to duży wydatek, a warto w niego inwestować, aby zadbać o stan kuchenki i ochronę zdrowia domowników.
Czyszczenie dysz nie należy do skomplikowanych zajęć, ale mimo to, podczas tego zajęcia trzeba zachować ostrożność, bo w grę wchodzi niebezpieczna substancja. Dlatego warto wcześniej zamknąć zawór gazu i wywietrzyć pomieszczenie. Jak dobrać dysze do palnika? Można to zrobić znając jego model lub nazwę wybitą na korpusie.