Słysząc słowo „wilk” z pewnością mamy przed oczami bardzo dobrze nam znane leśne zwierzę. Jednak ta nazwa ma też inne znaczenie. Wilkiem do mięsa nazywa się urządzenie do mielenia mięsa, często wykorzystywane w zakładach gastronomicznych.
Jak to działa?
Wilk do mięsa służy do mielenia mięsa surowego, gotowanego, a nawet mrożonego. Mięso wkłada się do leja załadowczego; następnie zostaje ono przetłoczone do zespołu tnącego przez ślimaka roboczego. Potem produkt jest wtłaczany w oczka siatki. Kolejnym etapem jest ścinanie przez osadzone w maszynie noże.
To urządzenie jest najczęściej używane w lokalach gastronomicznych, gdzie istnieje potrzeba mielenia ilości mięsa większych, niż w warunkach domowych, ale nie aż tak dużych, jak w zakładach przetwórczych. Dlatego jest świetnym rozwiązaniem w restauracjach, hotelach czy supermarketach. Na rynku są dostępne modele, które mają możliwość obróbki kilku kilogramów mięsa na minutę. Jednym z nich jest Hendi 12. Części do tej maszyny, takie jak gardziel, koła zębate czy noże są również sprzedawane oddzielnie. Dzięki temu w przypadku awarii można je łatwo wymienić, zwłaszcza że wilki do mięsa mają możliwość demontowania części. To pozwala nie tylko na ich wymianę, ale również na czyszczenie urządzenia. Maszyny te są z reguły wykonane ze stali nierdzewnej lub stopów aluminium, co wpływa na ich dużą wytrzymałość. Czasem do wilków do mięsa dołącza się dodatkowe przystawki, które służą na przykład do szatkowania warzyw lub sera oraz do nadziewania kiełbas.
Wilki do mięsa mają różną wydajność. Wybór odpowiedniej maszyny zależy od tego, do jakiego lokalu gastronomicznego jest on przeznaczony. W małych placówkach wydajność maszyny nie musi być aż tak duża. Warto też dowiedzieć się, jak długo wilk do mięsa może pracować, zanim będzie potrzebował krótkiej przerwy. Przegrzanie się silnika może doprowadzić do awarii urządzenia. Wilk do mięsa, jak każde urządzenie, potrzebuje odpowiedniej konserwacji, aby był zdatny do użytku przez długi czas.